Occupy University – first day

15883560223_0c00ecb746_z

Small introduction: The Student Plenum – an informal student organization, uniting the biggest progressive core of students in Macedonia, expressing dissatisfaction with the latest reforms of educational systems which destroy the autonomy of the universities, and dissatisfied with the way the government treats their requests (the amendments of the law were adopted at 3 am in the morning, without including the Student Plenum in the debata, which was non-existent anyway), as final measure of resistance occupied the faculties.

So far, the students occupied the faculties of Philosophy, Philology, Law and Economics at the Sts. Cyril and Methodius University in Skopje.

Coverage of the “occupation,” which includes thousands student participants, by the media—the TV stations with national coverage, and especially by the Public Service Macedonian Television (MTV)—is nonexistent or, mildly said, pitiful. Here’s how the pro-government TV stations, which cover most of the market, informed about the first day of the occupation:

  • The 4 pm news on Sitel TV aired the news about the occupation in the 16:27 minute of the show, and the news item had duration of 1:30 minutes.
  • On MTV, which is paid by all the citizens and is obliged to inform objectively, the 5 pm news aired the news in the 17:25 minute, with a duration of 0:55 mintues – yes, the news lasted for 55 seconds!
  • Alfa TV news from 5:30 pm the news was mentioned in the 17:55 minute with a duration of 1 minute and 20 seconds.

All these newcasts presented the event with negative connotations including commenting. The same approach was repeated during the main evening news – all these TVs aired the short item at about the same time (from the 25th to 27th minute overall, depending on the speed of reading by the presenters). Looks incredibly orchestrated to me!

TV stations which are not directly in league with the regime: Telma, 24 Vesti, and Alsat M, reported objectively, and all of them started their newcasts with the news about the occupation and devoted significant time to it.

16502728852_62dafaf62d_z

The following photo and video collection is a guerilla attempt to gather and archive the contents presented by the freedom-oriented internet portals, as well as material recorded by the participants and observers, who cover the occupation of the universities.

(English translation: Filip Stojanovski)

Collected links:

Nova TV:

– Прва студентска окупација во Македонија

Студентите го зазедоа Филозофскиот факултет

Студентите го окупираат и Правниот, ќе спијат на факултетите

Окупацијата на студентите продолжува на Економскиот факултет

Повик за солидарност со студентите: Граѓаните да донираат храна на Филолошки

Со вреќи за спиење, студентите се распоредија по предавалните на УКИМ

Атмосфера од првата вечер

Синоличка Трпкова: Ако треба ќе спиеме на Универзитетот заедно со студентите

A1 On:

Кој ќе го запре гласот на студентите

Студентите и професорите ја пеат студентската химна

Студентите го ослободија Универзитето

Video by professor Katerina Kolozova :

– Faculty of Philosophy-Skopje occupied by the students who have reclaimed university autonomy

Radio MOF:

Акција за утринско будење на Економскиот и Правниот факултет

Прва вечер од окупацијата на УКИМ – студентите креативни и одлучни

Александар Поповски: „Диво Месо за слободата“

Student Plenum:

Автономен бурек– упад на студентите во емисијата „Јади Бурек“

Културно образовна програма за ден 2

Окупација на УКИМ, ден први 

Автономна зона + Автономна зона фото галерија

Fokus MK:

Окупација на Универзитетот

Вечерна атмосфера во окупираниот Универзитет

Faculties MK:

Студентската окупација низ фотографии

Plus Info MK:

На Филозофски факултет вриеше како во кошница

Flickr:

Окупирај 1!

Окупирај 2!

Video intermezzo – Marija Prévert:

Autumn Leaves (Les Feuilles Mortes)

Кажи зошто ме остави

La Vie en Rose

Emrah H. Redzepi: Фото 

Eleni Mickovska:

Свирни за #ПоздравПленумци

Филозовски – Автономна зона

Meta MK:

Students occupied faculties and lectures

Official Links of Student Plenum:

www.studentskiplenum.org

https://www.facebook.com/СтудентскиПленум

twitter.com/studentplenum1

Муви

post.jpg

Ова е Македонска пародија на Miley Cyrus – Wrecking Ball. Не, не сакав оној сексипилен изблик од Мајли да го унакажам со Владетелот, како го јава  судството и со нивни амин руши сè пред себе. Не сакав и со портокаловите лопати, со токмаците и ебените зандани во кои нè одгледуваат да се занимавам. И за мувите не знам дали сакав да кажам, ама па тие, секогаш се тука кога смрди, не ти даваат избор. Сакав за пеперугите, за круната, или за цицињата од Мајли кои се наѕираат да направам пародија.  Ако некој успее во тоа, нека ми пиши, ќе ја бришам мојава.

Директни линкови каде што е хостирано видеото:

You Tube: http://youtu.be/_g0lVBC2DBw и Vimeo: http://vimeo.com/85707027

 

Провоцирам Insomnia

Несоница – insomnia е целта на овој видео пост (влог пост), а провокацијата е да мотивира. Се роди случајно, после една дискусија со моите пријатели на твитер.

Навикнавме да не пукаат, да не плукаат. Дозволивме да ни перат мозоци, навикнавме да се скриеме за да не провоцираме. Навикнавме за да сме како пример на добро поведение, а овие одавде – од западна трибина, нè газат, нè шамарат, а сега и дома ни влегуваат и не тепаат. А ние пееме и играме, иронизираме, симболизираме и саркастично полемизираме. Токму затоа…

Ќе хибернираме ли уште и до кога?

Еве, јас провоцирам!Ако сакате, можете преку овој линк да оставите белешка директно на видео клипот. Ова не сум го пробал до сега, па ме интересира вашата реакција и дали и како фукнционира опцијата
invite others to add annotations.

п.с: Во зависност од тоа од која локација сте пристигнале на блогот, текстот може да е или на кирилица или на латиница. Имате избор на писмо од десната колона на блогот.

Сценарио:
Важно – не важно, важно – не важно…
Си ги поставуваме приоритетите во зависност од индивидуалните потреби, многу нормално. Но кога станува збор за некои есенционални прашања, тогаш е многу интересно да се развие нормална дискусија. Колку сега во ова време на брз проток на информации е можно да се задржи концентрација на внимание на еден настан, или можна ли е нормална дискусија?
Кој знае што ме натера и како дојдов до ова, па дента пред да се случи дивеењето на хулиганите во Нерези, почнав дискусија на твитер за:
Што ми ја ускрати радоста на фантастичните 9.58
Ајде од почеток
Мојата прва реакција за Соопштението беше на твитер со следниот коментар, па следеа и реплики.
Што ги натерало организаторите на погорното Соопштение? Од што се исплашени овие луѓе. Имаше коментари дека намерно не сакале да провоцираат реакција од навивачите кои евентуално би биле агресивни.  Зошто би реагирале навивачите агресивно, кон собирачите на потписи за Референдумумот? Зошто тие би се поистоветиле со изградбата на верските храмови на плоштад, контра евентуалниот референдум? Можеби, зашто се лесни за манипулација. Многу блиску до вистината.  Тарчуловски го крка во Хаг сосема случајно. Но дали неговото навијачко педигре е доволен поттик за да се огледа некој недоквакан хулиган на него? И јас сум страстен навијач. Бев на плоштад пред утакмицата Македонија – Шпанија. Се одрав на стадион, камуфлиран во државните бои. Некои преднастани не ми дозволија комплетен впечаток, но веќе навикнав на потпикувања, како и впрочем сите. А како дозволивме да навикнуваме на потпикнувања и куропецања?
Навикнавеме да не пукаат,  да не плукаат, дозволивме да ни перат мозоци, навикнавме да се скриеме за да не провоцираме. Навикнавме за да сме како пример на добро поведение, а овие одавде – од западна трибина  не газат, не шамарат, а сега и дома ни влегуваат и не тепаат. А ние пееме и играме, иронизираме, симболизираме и саркастично полемизираме. Токму затоа требаше токму на плоштад за време на навивачкиот собир да се расположат масите за собирање на потписи за референдум. Една толпа на хулигани и извикани правоверници успева да не анатемиса  за антипатриотско расположение. Да, успева кај колебливците да се наметнат дека тепачите и плукачите се храбрата патриотска македонска нишка, а ние сме платеници и предавници, хушкачи и петоколонаши. Со мојата пасивност сега, се чувствувам виновен за огромниот број колебливци, како што се чувствував виновен и во 2001 вата
Како беше она? Да не провоцираме за да не се повтори 28-ми март, па сега да ги носиме на душа Геро и Милчин. А што провоцираа тепаните во Нерези. Абе на сред Карпош, толпа влегува во домови и малтретира, толчи мајки и трауматизира деца. Да, мене радоста ми се ускрати, но на луѓето му се зеде  спокојството и светоста на домот!
Еве, јас провоцирам! што мислите, кој има мадина да испровоцира место нас? Колумните на гревчето Влатко Ѓорчев,  дволичната Теута Арифи, војводата Тачи, Жерновски, умислениот Шема или некој пратеник од внатрешноста зинат за дневница и патни трошоци од 7000 ден. Кур ги боли нив за нас! Затоа Јас си провоцирам за да имам мир во својот дом, неискршен излог, не издупени гуми и не скршена глава, провоцирам за да имам мирна како што имам чиста душа, провоциирам за да имам корка леб, покрив над глава, 10 дена заслужен одмор, провоцирам за да ве испровоцирам да провоцирате и вие.