Што беше тоа Твитер?

2.jpg

Аха.. мислиш на онаа Социјална мрежа, каде сега сите се андерграунд – длабоки интелектуалци, и сега главен и неминовен услов да те прифати „заедницата“ е да кажиш дека овие на Фејсбук се тешки глуперди и дебили; Да одиш на Твиитап – Твитер збиранките, каде пак мора да имаш спремено бар дваесе урбани фори, да климаш со глава и да се правиш на удрен дека ги знаеш од Тајмлајн и ги паметиш сите присутни, иако појма немаш кои се и се чудиш шо кур бараш тука, ама нели фора е Твитап; Каде прајш финта као твиташ нешто, а тоа не е за сите да го разберат (ужи круг, нешто влијателни се спомнуваат(?)), а бар петнаесет те ретвитаат одма, триесет го фејваат од навика, а другите по две минути продолжуваат за да држи интензитет на Тајмлајнот; Каде си кажал дека курот сабајлево не ти станал баш ко шо треба од шо сношти си се рушил од ебење Фејсбук пички и дека всушност и затоа си уште на Фејсбук; Каде имаш преведено и плеснато ко твои бар 1150 твитови од српски и уште толку од англиски, а се лутиш шо некој друг ги твитнал истите без да те спомни; Каде мора да имаш хејтано бар една јавна фаца, иако, ако тој/таа ти врати на твитот, на риплајот ќе се поболиш од смајлиња ставање и обавезно во ДМ дообјаснување дека ти си ОК. дечко, ама си морал тоа така пошто фраерски е; Каде е строго забрането да го сакаш Тоше, или не дај боже да твитниш за Лана Дел Реј афирмативно, пошто мејнстрим е за пички, а овие од Твитер нешто дарк фазон алтернатива тераат; Каде  не гледаш Х Фактор оти е за педерчиња, а ги знаеш сите учесници по име и презиме и шифра на кармин од Кристина знаеш, зашо нели, ги дискутирале колегите од факс, или од работа, па мора да слушаш, а не дека тебе те интересира; Каде ти се гади од СК. 2014, а имаш едно стопеесе фотки од кај фонтаната на Аце и под Триумфална, а една и Шмизла како ја држиш за газ, а фотките ги закачуваш на ФБ профилот, си морал зашо пријателите од странство инсистирале; Каде супер ти е Твитер календарот, ама мрчиш за курот од Дамјан, и тоа дека не морало баш Реф толку да го истопори, пошто… најверојатно пошто немаш мадиња да го истопориш твојот; Каде откако некоја ќе те заследи обавезно и го манијачиш профилот и ја заследуваш, ако има добра цицка на профил фотка, иако има само јадни три твита од кои два се ретвитови; И евентуално, многу пожелно за да бидиш јак на Твитер, е да те има блокирано Ванковска на Фејсбук.

– На тоа мислиш?

fuck twitter

Или Твитер, беше она од каде се вивна #протестирам, а паралелно со борбата за Правда за Мартин, бликаше и креативност во: постери, флаери, пароли, постови, клипови – чист активизам, како што може само да се замисли; Каде освежи #наточак; Kаде се збираа пластични шишиња и се  правеше #твитерелка; Kаде баравме на Кристијан Ефремов да му овозможат пристојни патики за настап на Оломпијада (добро де после ни го напика Крис на сите и се избламира со тоа спотовите за локалните избори); Каде Иџи мораше да твитни за да почни #првасмена, па преземаше Сеад; Каде се испилија Васиљ и Бетмен…; Каде твитавме од Твитдек од жолтиот; ; Каде со Дарко расправавме дали да оставаме десетина празни знаци за да можи да се ретвитни; Каде се љубеа Блоговски и Ауроранс; Каде Гаџетерија праеше блог маратон; Каде твитот беше навистина хаику, а не ефтина досетка, скратен виц од 84та, или парафразирана финта од К-15; Каде…

Можи да има врска и што ретко кој имавме смартфони и таблети, па твитавме од нормални места, а не од ВЦ шоља – шо знам, до амбиентот да нè било да му ебам матер, ме маваат триста умишта сеа вака ко ќе „размислам подлабоко“?

А бе Ацо, не сум бил таму ко за сериозно одамна, па не ми текнува баш што беше точно тоа Твитер?

My Social Network

За овој наш вмрежен свет. Можеби ова не се рендом избрани статуси од Фејсбук, слики, твитови, но секако имаше материјал за уште 5 пати по толку клипови…

Ако некој мисли дека му е нарушена приватноста, нека пиши слободно, во наредното видео ќе го нема 🙂

А зошто да не си направиш и ти “My Social Network”, мислам онака, како meme?

Објавено и на Окно.мк

Додаток

За видеото, со пост коментари и видувања:

„Мојата друштвена мрежа, ново видео на Рибаро“ –  it.com.mk

„За видеото_My Social Network“ – Митко Гогов – И по, тоа!