Телефон

Untitled

Во видеото:

– Кога чекам да речеш нешто, за да не се откажам од тебе.

– Кога се чувствувам толку минорен.

– Кога моите мракови индикативно ги симболизирав како црвени телефони, а ти можеш да си одбереш други и какви сакаш бабароги.

– Кога се сопнувам и паѓам, зошто ти коматизирана лежиш и не даваш знаци на живот.

– Што треба уште да ни направат?

…Речи нешто, се откажувам од тебе!

Музика: A Great Big World – Say Something

Ти си Македонија! Проект на студентите на Р. Македонија

vs141209-001

Ти си Македонија! Проект на студентите на Република Македонија, е вторoто видео од трилогијата за студентските протести.

Ти си Македонија – проект на студентите на Република Македонија from ribaro on Vimeo.

Користени видео материјали и фотографии со дозвола од НоваТВ и Студентски Пленум.

Следи ме на Фејсбук: www.facebook.com/RibaroMK

Директен линк од видеото на Вимео: http://vimeo.com/114385305

Едит:

Видеото хостирано на Јутјуб е цензурирано. На овој линк погледнете кој стои „ин флагранти“позади цензурата: http://ribaro.mk/me-cenzuriraa/  

Директен линк од видеото на Јутјуб: http://youtu.be/P11uVKNRcNg

Љубов Орлова 2.0

Според најновите информации на The Independent, бродот на духови „Љубов Орлова 2.0“  за кој се претпоставува дека е со површина од 25.713 километри квадратни и полн со стаорци канибали – 2.114.550 стаорци по последниот попис (извор Хомеровата Одисеја и Библијата), и плови по меѓународните води повеќе од 2000 години, навистина постои. Никој не знае каде точно е упатен бродот, која била целта на патувањето, но  библиските извори претпоставуваат дека мисијата на експедицијата била ширење на љубов и единство и спојување со далечните неоткриени територии на запад. Но, што се случило? Некаде при крајот на патешествието, по цели 20 и кусур години од тргнувањето, кога неоткриените мирољубиви територии се наѕирале на хоризонтот, главниот стаор кој бил и капетан и кормилар на бродот се пореметил и во лудилото почнал да ги јаде прво другите членови на екипажот, а потоа и сопствените деца. Бродот тогаш го сменил курсот на движење, па почнал да се движи од крајно десно, кон крајно лево на хоризонтот, но никогаш не се укотвил. Ова сè се непотврдени информации, единствено што со сигурност се знае е дека бродот е тргнат од една недефинирана точка на Балканот.

Во неколку наврати рибарски бродови тврдат дека успеале да уловат СОС повици за кои оптимистички претпоставуваат дека доаѓаат од некој побунет стаорец од „Љубов Орлова 2.0“, но сигналот многу брзо се губел, па се откажувале од потрагата. Многу бродови со ловци на изгубени богатства и ентузијасти од целиот свет, денес пловат по меѓународните води во потрага по „Љубов Орлова 2.0“, но засега неуспешно. Гласините се дека најблиску бил Индијанскиот „Сакара Мултитуп“. Од екипажот на Сакара, велат дека Капетанот Рата Суб, кога бил само на неколку весла од Љубов, се повлекол од засега непознати причини. Се шират разни приказни. Многумина велат дека „Љубов Орлова 2.0“ е само еден брод од славната флотоа на изгубената Атлантида, а други дека е измислена фикција на дедовците за да ги успиваат своите внучиња со приказни. Дали ова е само легенда, предание од нашите предци, дали и колку се стаорците точно на број, навистина ли сите до еден се канибали, живи ли се, и конечно постои ли „Љубов Орлова 2.0“, никој со сигурност не знае. Името на бродот, бројот на стаорци и површината се спомнуваат уште во Хомеровата Одисеја, па се преземени и од Библијата. „Љубов Орлова 2.0“ засега останува мистерија.

На пештерски цртежи пронајдени во Пешна – пештера блиску до градот Македонски Брод, отсликан е овој брод, за кој се претпоставува дека е „Љубов Орлова 2.0“

линк до видеото: http://youtu.be/H-tFKz09JfE

Ljubov.jpg

пара пост

Комитите и Балистите заедно славеа

Со победата над Металург, Вардар ја завери титулата првак на Македонија . Навивачката група Комити најави големо славје. Агендата, според сајтот на Комити, предвидуваше да се формира караван, кој би тргнал од последна 5-ка во Ново Лисиче и сите со коли, веспи, велосипеди, да го обиколат Скопје и да направат Комитски вечерен земјотрес, кој ќе финишира со журка во Школка – Градски парк. Нашиот пара репортер го покриваше настанот и еве што пишува во неговите белешки.

Имено, само што почнала прославата на која почетно беседел Гиш, од далечината се чула како ечи химната на Комитите од Цеки: Вардар шампион закон е на стадион!♪  Одеднаш штама. Погледите на сите се свртиле кон неколку илјадната толпа што ја пеела химната и одлучно се приближувала придружувана со зурли и тапани, транспаренти и знамиња од етничка Албанија и Македонија исповрзани едно до друго.

На чело од толпата биле Шкљзен и Арлинд – водачите на Балистите, кои видно расположени мавтале со македонското знаме и им лепеле евра на свирачите. Како што се приближувале до Школка, Балистите формирале оро. Можеше да се препознае кореографијата од Пајдушко оро, која мора да се признае Балистите добро ја извежбале. Така, со оро се измешале со бројните Комити, кои видно изненадени се фатиле на орото и заедно продолжиле да играат и да си честитаат едни на други. На неколку метри од вијното оро била собрана навивачката група Војводи кои биле гости поканети од Комитите и нешто дискутирале. По кратко време и тие се фатиле на орото и водачот на Војводи се изгушкал со Шкљзен  на многу срдечен начин, што на шега било дофрлено да не се претерува многу, зашто едно по друго може којзнае како да заврши. Адреналин, прегратки, бодрења и сè тоа залиено со густи сокови од Виножито Спектар кој бил покровител на журката, собирот финиширал со еуфорично пеење на познатите песни, но сега со поинаква реторика. Комитите и Војводите пееле:

За ал-бан-ци, локум-баклави, локим-баклави, локум-баклави… ♪,
Балистите возвратиле со: Ма-ке-дон-ско девојче, китка шарена…♪, за потоа, заедно да пеат: Излези момче на Скендерова тераса и поздрави ја Гоцевата раса…♪

Ечела песната од Школка до Вардара река, а толпата братски навивачки групи, спонтано се упатила кон Плоштадот. Некаде кај Старата скопска чаршија, им се придружиле Унијата на млади сили во прегратка со Социјал демократската младина, а нешто подалеку во сличен љубовен занес и младите од ДУИ и ДПА. По пат им се придружиле и Распеани скопјани. Нашиот пара репортер не можел да ги задржи солзите, кои непрестајно навирале од неговите очи, па во неможност да се воздржи од радоста, во транс пробал да се обеси на скелето од новиот грандиозен споменик Воин. Очевидецот кој ни ги испрати белешките од пара репортерот, вели дека пара репортерот не успеал во намерата, бил спречен од братските навивачи, кои го качиле на рамења, му дале тетрапак и го претопиле во еуфоријата.  Прославата продолжила до раните утрински часови.

Пара пост

 

Ексклузивно! Кинеска компонента виновна за немирите во автобусите

По повод инцидентите во градските автобуси низ Скопје, кои резултираа со ескалација на меѓуетничката нетрпеливост помеѓу македонците и албанците, Министерството за внатрешни работи во соработка со Агенцијата за генетски инженеринг, излезе со експресна реакција и анализа на настаните. Имено, Агенцијата, причините за агресивноста и дивеењето на младите низ автобусите ги лоцира во компонентата со име перпетуглупиве што се наоѓа во пластичните елементи вградени во новите градски автобуси произведени во Кина.

Кинеските производители, по брзата дојава од нашата Агенција, известиле дека вградените елементи во автобусите биле изработени од рециклирана пластика што кинезите ја собирале од пунктовите од областа во Пакистан, каде што живеат Хунзите и Калашите. На ова, нашиот научен тим експресно констатирал дека компонентата перпетуглупиве, причинува реакција и резултира со агресивност кога доаѓа во контакт со ДНК -та кај единките кај кои доминира античко-македонскиот и албано-илирскиот ген. После оваа научна теза, министерката Јанкуловска и вицепрепиерката Арифи, на заедничка прес конференција констатираа дека меѓуетничките односи во Македонија се и повеќе од релаксирани, а инцидентите ги лоцираа во хемиската реакција на  македоците и албанците на компонентата перпетуглупиве.

Арифи, на пресот истакна дека агресивноста на македонците и албанците кога се наоѓаат во присуство на перпетуглупиве, треба и понатаму да се анализира, а дотогаш, пластичните елементи од автобусите на ЈСП да се заменат со гумени. Поврзаноста пак, на рециклираната пластика од Хунзите и Калашите од една страна, и македонско-албанскиот ген од друга, може да резултира со заеднички корени на албанците и македонците, а Хукзите и Калашите да се токму нашата заедничка нишка.

Владината делегација на чело со Премиерот Груевски, која се наоѓа во посета на Индија, по оваа дојава, вети дека ќе намине кај Хунзите за да земе примероци од нивната крв кои понатамошно ќе се анализират. Каков ќе биде резултатот од овие анализи останува да видиме, но присутните на пресот можеа уште сега да го видат задоволството на лицата на Арифи и Јанкуловска од нивната можна сестринско-генетска поврзаност.

Истовремено, МАНУ, излегоа со предлог, нашиот научен тим кој работи на перпетуглупиве, да конкурира за Нобелова награда за хемија, а на Академијата во Стокхолм, им предлагаат да воведат и Нобелова награда за меѓуетнички односи.

Пара пост

Македонија 2010 vs. Скопје 2014

Филмот кој го живееме. Клипот е на предллог на Фејсбук групата: „Македонија 2010 vs. Скопје 2014“. Сите фотографии и видео сцени се на предлог на членовите на групата, а музиката е reverse од онаа… другата.


btw. влог-пост во чија реализација воопшто не уживав.