Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

Geldof, sorry брат

Влегуваќи од пригода во догодовштина и од ден во ден, недела е денот кога викаш..

МРАЗАМ ПОНЕДЕЛНИК!

Гелдоф прашува:
– Кажи зошто не го сакам понеделник?

Јас го прашувам:
– Зошто бе баче во вторник не ни размислуваш за тоа зошто мразиш понеделник, туку со душа чекаш да дојде петок?

Ти ме прашуваш (ме прекоруваш) мене:
– А зошто пак тебе те интересира кој ден е за сакање, а кој е за мразење, кога ти е страм да прашаш кој ден е денес бидеќи сите ти се исти? Ташиш курац по цел ден, земаш 3900 ден – цар си!

Абе арно ми е мене, не се жалам јас, туку за Гелдоф ми е зборов.
Уствари мислам дека него ич кур не го боли кај ден е, туку се фолира онака колку да се солидарише со људски едноличности. И на крај краева си има тој свет за спасување, шо таму нешо со календар ми се замара и тоа не годишен туку неделен – ситнерај некој од денови.

Не ми е зборов да  го омаловажувам или не дај боже да му се ситам, ама ме изнервира вака празнично.
Од друга страна и го разбирам до некаде. Не дека е лесно тоа да спасуваш свет, ама па кој го ебе, шо не се родил како Трајко-Јанко-Петко, ами Robert Frederick Zenon го крстиле па и Сер – титула му дале.

Е па баче Боб, ето-ти-га… НА, спашавај, храни и позеленувај свет ко сакаш да си Ирец, а не Македонец.

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Би можело да те интересира:

Categories: Став

Коментирај со Фејсбук:

One Response so far.

 1. admin says:

  #
  org напиша:

  браво…. 18 Февруари, 2007 – 12:07 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Орг, абе браво за мене или за Гелдоф?
  И дај раситни некој крупен збор, не туку стегај муабетот Smiling. Уствари ова ти е една трагична социо драма раскажана нотно, ама изгледа само јас и ти си ја прочитавме како таква. Smiling
  19 Февруари, 2007 – 01:21 | избриши | одговори)

  #
  Бунка напиша:

  Орг…

  by fino Eye-wink
  19 Февруари, 2007 – 19:32 | избриши | одговори)

  #
  dr. Max напиша:

  Супер… Eye-wink
  19 Февруари, 2007 – 21:27 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Шо е бе ова, некоја завера контра рибаро, а?
  Супер..
  Браво…
  Фино.. Smiling
  20 Февруари, 2007 – 01:08 | избриши | одговори)


Sponsors

 • Лиценца

  Creative Commons License
  Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
  Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
 • Пик

 • Категории

 • Архива