Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

Archive for the ‘Медиуми’ Category

Што беше тоа Твитер?

2.jpg

Аха.. мислиш на онаа Социјална мрежа, каде сега сите се андерграунд – длабоки интелектуалци, и сега главен и неминовен услов да те прифати „заедницата“ е да кажиш дека овие на Фејсбук се тешки глуперди и дебили; Да одиш на Твиитап – Твитер збиранките, каде пак мора да имаш спремено бар дваесе урбани фори, да климаш  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели
2

CNN зборува и на македонски?! (Реакција на постот од Курир.мк со наслов „И Си-Ен-Ен со сторија за скандалот на Шекеринска и Дајнерс“, објавен во Петок, 07 Февруари 2014 14:47) Овој пост (првично беше објавен на “CNN I Reporter”, но постот е веќе недостапен), е само за да покажам како порталот Курир мк манипулира со јавноста и како го злоупотребува  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Слобода за Кежаровски

Слобода за Кежаровски

Видео микс од загушениот од полицијата мирен протест на новинарите, по повод пресудата од четири години и 6 месеци затвор за новинарот Томислав Кежаровски. Користени фотографии и видео материјали од: http://www.facebook.com/slo… http://novatv.mk http://a1on.mk Неделник „Фокус” музика: Band of Horses – The Funeral Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели Tweet

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Од Cabaret до Кабаре

Од Cabaret до Кабаре

Ова видео  за медиумската пералница и гротесната велесушална, е ин мемориам на Роберто Беличанец, кој знаеше да се носи со иронијата во нас. Ако иронијата побараше од мене да изведам дефиниција, тогаш ова видео е мојата верзија. “Tomorrow Belongs To Me” пак, од филмот “Cabaret”, е иронија сама по себе. Ако се земе и дека авторот  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

2014 – Македонска Одисеја

2014: macedonian odyssey

Култниот почеток од Кјубрик-кларковата “2001: A Space Odyssey”, проплакан на камерен македонски. Музиката и сите звучни ефекти искористени во ова видео (вклучително и камерните дијалози) се извадени и адаптирани  од “2001: A Space Odyssey”   Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели Tweet

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели
21-06-10cicki1

Предизборна медиумска калакурница 2011, би бил поднаслов на постов. Што се случува: Во 5 минути до 12 часот, се сменуваат правилата на маркетинг огласувањето. Во 4 до 12 се бараат оправдувања. Во 3 до 12 се објавуваат промените. Во 2 минути до 12, веќе се чувствува мирисот на кешот. Во една минута до дванаесет, ништо  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Sponsors

  • Лиценца

    Creative Commons License
    Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
    Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
  • Пик

  • Категории

  • Архива