Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

Archive for the ‘Колумни’ Category

Назанините и Јас

Назанин Фатех (Персиски: نازنین فاتحی) е девојка од Курдско потекло која пред две години (на 17 годишна возраст) беше осудена на смрт од Иранскиот суд. Назанин Фатехи во март 2005 година, го избодела до смрт еден од тројцата силувачи кои ја нападнале неа и нејзината 15 годишна внука во некое предградие на Техеран, а  на  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

RHCP – впечаток и отпечаток

Ех… Небаре малку беше жештината, па се придодад катастрофалната организација од Србите , а и од нашите промотори и организатори на Концертот на Пиперките, па да се отвори небото и летната олуја таман кога заврши концертот. Ај со ред ќе одам и ќе нафрлам сувопарно, зашо навистина неам концентрација после сето малтретирање. Се шпекулирашер дека  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Ла-ла-ла Ли-ли Ла

Ла-ла-ла Ли-ли Ла… – Дете, свири бе, свири сеќавања! – викаше толпата. – Џони бато, тури еден џин, море дупли напрај го, па да почнам. Ја заменив тастатурава со пианото од Бил, а усната хармоника со звукот на кулерот и го добивам комплетно истиот резултат – ги свирев сеќавањата по нарачка. Понекогаш се прашувам зошто  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Околу двојните аршини на нашите политичари е банално да се дискутира, но кога таквата појава ќе го зарази и оној интелектуален капацитет кој (треба) претставува главен коректор на политиката и е одраз на интелектуалната сила на државата, е тогаш мора да се алармира дека нешто е ептен труло во Државата ни Македонска. Ќе се позанимав  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Емран Шакиров

clipped from www.dnevnik.com.mk Осум месеци затвор доби и Емран Шакиров (20), кој два пати во ноември минатата година украл 150 метри бакарен кабел од железничката пруга Велес – Гевгелија. Истиот го продал во откупен центар за 100 евра. Шакиров го признал делото и во текот на процесот изјавил дека тоа го сторил бидејќи немал пари  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Баба Спасија во Чуму

Слушам денеска во Чуму ќе гостувал премиерот и една тајфа загрижени душе-грижници и издишани од грижи  добро-мирници. Ќе разглабале минати сто и кусур дена владавина и ќе гледале (следствено на досегашниот минат стоденски труд) во кристална топка. Прво за прво се думав да појдам и да ја распуцам топката кристална за да не гледаат пругоре  [ Read More ]

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Sponsors

  • Лиценца

    Creative Commons License
    Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
    Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
  • Пик

  • Категории

  • Архива