Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

Цицај Скопско

Не дека му е прв пат на  Грчкиот Kathimerini да чепка зајадливо по Македонија, туку малку исав да се има бе, макар да се премолчи, ако веќе не се сочувствува, па да се покажи Грчката античка не/култура. Еве како D. Rigopoulos ја објаснува преголемата и еуфорична жал што ја манифестираше Македонија за својот Тоше:

– Yes, a state as young as this, established just in 1991, has earned the right to have 26-year-old heroes and to mourn the death of a young man.

Уф колку ниско и колку типично грчки ја спушта топката на својата страна. Ова грчесто лешперче, понатаму, се обидува да ги анализира нашите односи со соседите, па пишал:

– FYROM, after winning the wager of survival under difficult conditions, is trying to stand on its own two feet. The environment is not ideal. Relations are only good with its northern neighbor Serbia. With Albania, they have the issue of the Albanian minority and Bulgaria has accused the country of discriminating against ethnic Bulgarian citizens. With Greece, the country faces the well-known issue over its name.

При крајот, во немоќ, ги кажува скриените мотиви кои стојат за речиси дведеценискиот измислен проблем:

– Како е можно толку мала и пријателски настроена држава спрема Грција да ја завртиме против себе… И instead of turning it into a potential satellite, we have turned it into a problem.

Но, сепак наоѓа трунка надеж за индиректно решавање на ситуацијата во Грчка полза, па заклучува:

– If, however, this has allowed us to become the biggest foreign investors in the country, then there is still room for progress.

За да кулминира:

(And – who knows? – maybe Proeski’s successor will be singing in Greek)
– Кој знае? – можеби наследникот на Проески ќе пее на Грчки.

Тука за целата колумната.

Јас само на кратко ќе му порачам на D. Rigopoulos:
– Абе грче, Ние до сега сме играле и српско, бугарско и грчко оро, па фала богу нашето не сме го заборавале, но вие таа песна ќе ја слушнете само на оној свет, каде што нема јазици… ако веќе и таму нешто не се побуните. Твојата нервоза – Ефенди малага, е доволен знак дека сето ова е од немај-каде.
Ајде сега цицај Скопско од мало шише и тренирај за тој поголемиот сисое што те чека.

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Би можело да те интересира:

Categories: Медиуми, Став

Коментирај со Фејсбук:

One Response so far.

 1. admin says:

  #
  katika напиша:

  Која беда….no further comment! 19 Октомври, 2007 – 19:47 | избриши | одговори)

  #
  виолетова напиша:

  Рибаро, јас кога го прочитав текстот на гркот, си реков – овој ќе го избркаат од работа… од кого е, многу е… 19 Октомври, 2007 – 19:51 | избриши | одговори)

  #
  Мартин С. напиша:

  Има зулуми онака мистериозно подвлечени…
  Но има и страв од новата атмосфера во Македонија !!!
  Конечно покажана е страотно горда македонска обединетост !!!
  А то нив ги исплаши а мене ми се допадна !!!

  Ќе те пофалам и за ваљда новиов ти дизајн

  И ондак то…

  Ајт Поздрав
  19 Октомври, 2007 – 19:55 | избриши | одговори)

  #
  Spartak напиша:

  ribaro
  И тебе ќе те карам ко сеа зорив шо го искарав. У моментов си пијам Скопско (сосуше од литариполско шише) и си викам, бре види коинциденција и рибаро зел скопско. Коа ти на грчено му нудиш од нашето убаво пиво.
  Да не ти се повторило. Дај му го сисое одма, не ми го валкај пивото.
  Поздрав.
  п.с.
  Малоумниот грк го стаив и во форумов http://egejska.informe.com/forum/index.php
  19 Октомври, 2007 – 20:00 | избриши | одговори)

  #
  Lost series напиша:

  Грчка МАЛАКА!
  19 Октомври, 2007 – 20:03 | избриши | одговори)

  #
  stereo напиша:

  Колку бедни се ова грциве тоа сами си знаат, него општо познато едека на грк не му се нуди пиво: Тоа му доаѓа како одмор од цуцање, нешо као полесен тренинг. 19 Октомври, 2007 – 20:25 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Анавено, дај корегирај ги линковите ми го чепатат темплејтот… тоа е за да не го бришам коментарот.
  19 Октомври, 2007 – 20:32 | избриши | измени | одговори)

  #
  anaveno nelogiran напиша:

  ебаго..
  темплејтето..
  неможит да корегирам нелогиран..
  ама пак ќе коментирам.
  http://i24.tinypic.com/20fwcp1.gif
  19 Октомври, 2007 – 20:39 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  ти ги шутнав, спакувај ги па пак стави ги… нелогиран еден 19 Октомври, 2007 – 20:45 | избриши | одговори)

  #
  anaveno nelogiran напиша:

  сам ако не си го клаиш..
  еве ти тема и за вебот..
  тука една плаче за пари за постери за
  http://arheologija.ff.uni-lj.si/seminars/a14.html#naumov
  а таму тој ќе зборит за Neolithic i Slavic..
  го мрзит да каже МАКЕДОНИЈА..
  па после Цацко ни е крив…
  19 Октомври, 2007 – 20:56 | избриши | одговори)

  #
  cOOOklOOOk напиша:

  На Грк ни С од Скопско не би му дала. Аааа од Стариот Лисец нека лизне малку. Да осети што е добро.Не за друго него за да има критериум,иначе вака ке мисли дека е еден и единствен на светов. Би им напишала и на нивниот јазик али немам грчка подршка. На сас хесо олус. 19 Октомври, 2007 – 20:58 | избриши | одговори)

  #
  КIМI напиша:

  Куки ти немаш грчка,а јас имам МАКЕДОНСКА,па можам убаво да му се обратам
  ПЕДЕР ГРЧКИ!
  19 Октомври, 2007 – 21:05 | избриши | одговори)

  #
  Џаман напиша:

  Секоја чест за записов

  темата си заслужува внимание но со ваков тајминг и префрлање на вниманието доаѓа до јаснотија во увидот на една дегенска грчка позиција

  и немојте со стравувања за скопското
  колку повеќе го цицат толку повеќе го има

  Браво Рибаро!
  19 Октомври, 2007 – 22:21 | избриши | одговори)

  #
  dr. Max напиша:

  Ах бре, не сакам да трошам зборови на тие искомплексирани луѓе. Преку глава ми се веќе…
  20 Октомври, 2007 – 19:58 | избриши | одговори)

  #
  cibalia напиша:

  Рибаро,

  Не сакам да ти ја расипам забавата, ама намерно или случајно заборави да спомнеш дека грците се СОПСТВЕНИЦИ на Скопско?

  Онака, информативно…
  20 Октомври, 2007 – 20:25 | избриши | одговори)

  #
  three beers напиша:

  Heineken са гърци?
  20 Октомври, 2007 – 21:10 | избриши | одговори)

  #
  cibalia напиша:

  Сопственици на мнозински пакет акции на Пивара Скопје се HBC (Hellenic Bottling Company S.A.).

  Истини за вољу, како и на пола европски производители на Кока Кола.
  20 Октомври, 2007 – 21:15 | избриши | одговори)

  #
  Емил Ниами напиша:

  А, бе, јас не знам што ги шмирглаш. Само да не генерализираме. Јас тука имам другар кој е Грк и кому му е нормално да ме нарекува Македонец, државата да ни ја нарекува Македонија и јазикот македонски. Ова е само дел од големата пропаганда на грчката политика. Сум сретнал уште еден куп Грци, за кои е сосема нормално да постојат и Македонија и Македонците. Всушност, тоа можеше да се види и на нашите телевизии, кога беа правени анкети во Солун и во Атина за време на нивните парламентарни избори.

  http://www.emilniami.blogspot.com

  П.С.
  Поздрав до домаќинката! Eye-wink
  20 Октомври, 2007 – 21:32 | избриши | одговори)

  #
  Бунка напиша:

  Цицацишта… Smiling
  21 Октомври, 2007 – 23:21 | избриши | одговори)

  #
  Gonzo напиша:

  Истини за вољу, како и на пола европски производители на Кока Кола.. Само во Грција поседуваат фабрика, кај нас и во Србија. Нагоре од Хрватска други се газди. и успут. Скопско е најружното од Македонија. Прилепчани немаат вода али подобро пиво праат. 21 Октомври, 2007 – 23:27 | избриши | одговори)

  #
  cibalia напиша:

  Амен за Златен Даб!

  Едит: За другиот дел од текстот ме мрзи да проверувам. Со сигурност знам дека HBC се сопственици на брендот на Косово, а за Хрватска сум сигурен. Еве и од службената страница на HBC:

  Today, Coca-Cola beverages are produced and sold in the country by Coca-Cola Beverages Hrvatska d.d. (Coca-Cola Beverages Croatia), which is owned by Coca-Cola HBC.
  21 Октомври, 2007 – 23:31 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Цибалија, муабетов у курац сте го отерале, ама научив нешто со себап Smiling.
  Емил, не се обидувам да генеризирам, ако се добило таков впечаток се извинувам. Поздрави ги колегите грци таму и нека пијат раат скопско Smiling
  пс: Пренесено, возвратено Smiling
  22 Октомври, 2007 – 00:02 | избриши | измени | одговори)

  #
  icko elfasko напиша:

  Рибаро, закон ти е дизајнот на блогот, неверојатно ми се допаѓа, браво за дизајнерот. А кој ги тркала грциве бе… до курца више.
  http://icko.elfasko.org.mk
  22 Октомври, 2007 – 00:25 | избриши | одговори)

  #
  sting EYE напиша:

  Веке почнаа да го цицаат интензивно.
  Што ке им се случи кога ке не примат во НАТО под уставно име.
  Ке бараат СОПСКО ЏАМБО!

  п.с. Добра промена на рувото.
  Ај аирлија да е
  поздрав
  24 Октомври, 2007 – 10:08 | избриши | одговори)


Sponsors

 • Лиценца

  Creative Commons License
  Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
  Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
 • Пик

 • Категории

 • Архива