Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

Сакав да го постирам ова:
****

1. Ги гледав вестите кои се наменети за лицата со оштетен слух на МТВ1 во 18.00 часот. Ударна вест беше пласманот на Каролина во финалето во Хелсинки поткрепена со звуk и слика од полуфиналната вечер.

2. На  МТВ се прикажува емисијата „Светот на тишината“, а на сајтот има статија во која се вели:
clipped from www.mrt.com.mk

Глувоста на која и се посвети: науката,човештвото,болката е состојба која доаѓа и не си оди.Ве преселува во еден помал и поинаков свет во кој птиците не пеат,џагорот не допира до душата.. Ви нуди нов јазик во кој рацете ви стануваат главно оружје и битката во тишината е пред Вас.Во неа се вклучија сите, сакајќи даи се спротивстават на гостинката што сака да молчи.Да му припаѓа-те на тој ,,Свет на тишината,, значи дека слушате со срце,а вашето постоење го красат други мелодии.

blog it
Коментари по двете точки:

За првата точка (види го клипот на каналот на МРТ на youtube, односно првата вест од вестите, зашто клипот е долг):
Критикава ја насочувам директно кон уредникот кој е потпишан како Димитар Пачемски.

– Како е можно да се нема сенс за тоа што треба, а што не треба да оди како ударна вест во овие вести. Уште повеќе, да се нема осет и за тоа која е „публиката“, односно кој е нивниот хендикеп. Јас знам дека иако гледачите со оштетен слух не се во можност да ја слушнат песната ја чувствуваат радоста за пласманот на Каролина во финалето, но и сигурен сум дека во вакви моменти  се огорчени поради својот хендикеп, а вие го силите тоа чувство на хендикеп кое со самиот концепт на вести сакате да го елиминирате. Каков парадокс господине Пачемски, тотално промаршување.

Знаете, тоа му иди исто како кога мене (а јас сум кратковид – да не речам ќорав)  ќе ми кажат другарите: – „Пеер види го она п**е (тоа далеку  на пример 50 метри, за мене километри), абе бонбона, уф башка каква танга набацила…“. Тогаш мене ми е ќеф шо е фино чупето и сé. а од друга страна пак, криво ми е што не можам да ја видам таа финоќа Јас. Можи да е глупа компарацијава, ама колку да ми се свати поентата…?

За втората точка (мора да ја видите целата статијата во оригинал за комплетен впечаток):

Не навлегувам во содржината на напишаното, но:
– Не велам дека не се можни печатни грешки и лапсузи (и јас ги правам многу:) но во континуитет да не се употребува спејс после интерпункциски знак, e тоа е веќе многу и се работи за неписменост. Треба да се има малку чувство за естетика и да се чувствува одговорност кон читателите – публиката. Многу е глупо сега јас проС Рибаро да солам памет за писменост, но не ми преостанува ништо друго.

Ало… абе луѓево ако се глуви не се глупи, а вие  не заборавајте: пишувате на националниот сервис кој е огледало на медиумите во Македонија и вашата одговорност е многу поголема од сите други медиуми заедно… или барем треба така да e?!
****

После некое време сватив дека ваквиот пост –  сувопарна критика, е толку безначаен во споредба со тоа што мојата „деструктивна идеја“ изроди  многу значајна и хумана практика: презентација на вестите за лица со оштетен слух на каналот на МРТ на youtube која се надевам ќе има континуитет.

Од денешново искуство дојдов до овој заклучок:
– Секоја споделена идеја раѓа друга идеја или барем отвора простор за да се роди нова… блогов е токму тоа.

Чудни се патиштата б/л/ожји,  уште повеќе, ако ги одиш со вистински пријатели.

пс: Не ме прашувајте како мојот намислен и несуден пост помогна да се презентираат вестите на youtube, зашто тоа не е воопшто важно.

Technorati Tags: , , , , , , ,

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Би можело да те интересира:

Categories: Медиуми, Став

Коментирај со Фејсбук:

One Response so far.

 1. admin says:

  #
  Никола Ни напиша:

  Кога е МРТВ во прашање не ме чуди ништо. Пред некој ден приватните медиуми јавија (А1 08.05.2007) дека МРТВ ќе добие 17 милиони евра. Јас не знам дали има некој во земјава да се побуни на толкавиот износ на пари што се фрла за јавниот сервис чиј рејтинг не достигнува 3%. Со 17 милиони евра, може да се направат неколку помали фабики-претпријатија, што е поважно од т.н. јавен информативен севис. Поинаку кажано 17 милиони евра ќе се употребат за поддршка на една лоша редо-телевизиска куќа. Најверојатнто МРТВ не е ништо друго освен перална на пари. http://www.psiholog1.wordpress.com 12 Мај, 2007 – 11:35 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Мислам дека проблемот лежи во „преживеаните диносуруси“ кои се шлепаат во нобвово доба. Да не бидам само дежурен мрчатор би го спомнал позитивните движења во последно време – концептот на купување влијателни емисии: К-15, милионер, тука секако би ја споменал веб сѕтраната на МРТВ, каналот на youtube i sl. 12 Мај, 2007 – 13:12 | избриши | измени | одговори)

  #
  Бунка напиша:

  Сега српскава ќе им ја пуштат?
  13 Мај, 2007 – 00:31 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Ма се е тоа за побити! Ај можи сум изнервиран за Фиромизацијана шо ни ја мавнаја на еуро пиздерајон… 13 Мај, 2007 – 00:58 | избриши | измени | одговори)

  #
  Амидон напиша:

  што е ова бе?..
  а оној глувиот што компонирал симфонии?..
  ај не ситничарете..
  13 Мај, 2007 – 01:02 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Ne sitni;aram be. Pa glavnata poenta na postot ne e kritikata tuku toa deka od taa kritika se rodi idejata da se prezentiraat vestite na MRTV kanalot na youtubе.. i toa se nadeva ke odi redovno 13 Мај, 2007 – 01:33 | избриши | измени | одговори)

  #
  Амидон напиша:

  вестите само?..
  а бе има убави емисии од МК идентитетот..
  моно се навистина..
  ама ќе завршат работа..
  13 Мај, 2007 – 02:01 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  …мислев за вестите за лица со оштетен слух, а за друго не знам… знам само дека дечкото што го уредува тој канал си ја знае работата 🙂 13 Мај, 2007 – 02:14 | избриши | измени | одговори)

  #
  Томе напиша:

  Откај па ти знаеш како им е на лицата со оштетен слух? 13 Мај, 2007 – 20:45 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Затоа го дадов примерот со мене и кратковидоста. Хиотетички де 🙂 13 Мај, 2007 – 22:57 | избриши | измени | одговори)


Sponsors

 • Лиценца

  Creative Commons License
  Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
  Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
 • Пик

 • Категории

 • Архива