Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

Мојот Обичен Не Обичен Ден

mojot-den.jpg

Читав така по нетов и кај Комуникации наидив на многу интересна информација. Информацијава не ја пренесувам дека ми се виде само интересна, туку и дека можеме и ние, овде  да ја примениме. Зошто да не?!
На Британците им текнало да направат една архива од личните дневници од еден определен ден, на сите кои сакаат да ги споделат своите дневни случувања со другите. Ако те интересира да видиш, а интересно е, како им е тоа замислено, појди на овој линк, читни, па таму- во горниот десен агол кликни кај што пишува:
„VIDEO AND AUDIO NEWS
Find out how you can make history“
и ќе ја слушниш цела нивна идеја.
Ова е мојот  предлог:
Во четврток 16 Ноември секој да си води личен дневник и она што сака да го пренесе, да го сложи (во од прилика три-четири реченици) и да го пушти како коментар на еден блог кој ќе го отворам само за таа намена. Финтата е тоа да биде искуството баш од четврток па колку и да ни бил обичен тој ден. Колку по обичен денот толку по необичен, велат Британцине и имаат право, ако размислиш подобро.

Значи блогот ќе биде отворен од четврток 16 Ноември во 12:00 часот а ќе се затвори заклучно со  сабота 18 Ноември во 24:00 часот.

Името на блогот е: ЕДЕН  Д ДЕН,
а отворен за коментари ќе биде на 16 Ноември.

Замисли само која смеа би била по да речиме десетина или триесет години од сега кога ќе ги читаме нашите дневници.
Цела финта е дека денов е избран случајно и дека е само дневник од еден ден а од многу луге. Убаво би било сите што ќе решат да го испратат својот  личен дневник да имаат свој блог (ова само како предлог), заради веродостојност…

Паролата е: Е не, само Пинчер че има дневник!!! 🙂
Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Би можело да те интересира:

Categories: Блогосфера

Коментирај со Фејсбук:

One Response so far.

 1. admin says:

  #
  sting EYE напиша:

  Тоооо Брату
  Само пинчот да тера сливи на блогерај со дневниците??

  п.с.Супер идеја – ме бендиса…јас сум ИН…
  13 Ноември, 2006 – 23:52 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Стинг, Се думав после три дена тапа без блог, како да ја различиме работава со блогерајов и Пинч ми се виде прва опција Eye-wink
  14 Ноември, 2006 – 00:02 | избриши | измени | одговори)

  #
  Pincher Barnet напиша:

  од мене немајте гајле имате дневник. тој ден специјално за блогерајов и и уште помилите блогери од пинчер барнет еден обичен љубител на самиот себе. 14 Ноември, 2006 – 00:25 | избриши | одговори)

  #
  Vinetu напиша:

  Основно правило: ДРАПАЈ СЕ КАЈ ШО ТЕ ЧЕША!!!
  14 Ноември, 2006 – 01:41 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Винрту,Нешто попизден си вечерва а? 14 Ноември, 2006 – 02:50 | избриши | измени | одговори)

  #
  Џаман напиша:

  Рибар брат
  пиши ме во тефтерот
  нека е за атер

  мир брате
  14 Ноември, 2006 – 03:37 | избриши | одговори)

  #
  Natka напиша:

  Убава идеја, само ако е за еден ден е сосема добро, а можда и не. Sad
  Да ти објаснам зошто вака напишав:
  Познавам луѓе кои живееле во Велика Британија и тие знаат дека се се снима, цела земја. Пред некој ден и една пријателка ми потврди, а и на филмот на Cinedays, Red Road истото се кажа. Оправдано е тоа околу училишта да го има (кај нас), по мене… во суштина не ми е целосно формирано уште мислењето, па ќе си молчам за сега. Smiling
  Можеби луѓето таму лесно го прифаќаат тоа дека се набљудувани, секој ден, цел живот. Мене сега за сега тоа ми изгледа… необично… Sad
  Во секој случај, ќе го посетам блогот што го наведе. Нема зошто да не го посетам, за еден ден. Smiling
  Поздрав! Имај убав ден! Smiling
  14 Ноември, 2006 – 10:22 | избриши | одговори)

  #
  iacovibus напиша:

  Ајде да видиме што ќе испадне…

  Бај д веј, веќе осум години водам дневник; понекогаш дури и ми е срам да прочитам што сум напишал ред, да речеме, три години. Со кои прашања и проблеми сум се замарал тогаш… временската дистанца видена на хартијата е навистина моќен инторспективен алат

  I’m in… само што, да нема мамење!
  Cool
  14 Ноември, 2006 – 15:08 | избриши | одговори)

  #
  кибицер напиша:

  Ја имаш и мојата поддршка.
  14 Ноември, 2006 – 15:32 | избриши | одговори)

  #
  Аrwena напиша:

  Уште сега знам каде ќе бидам на 16 Ноември, и однапред сум сигурна дека ќе биде интересно. Во зависност од концепцијата, ќе ти сложам еден коментар на блогот наменет за тоа.

  милозвучна_солза
  14 Ноември, 2006 – 15:59 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Како што гледам има и ќе има фидбек. пишувајте и напомена: Блогот е ЕДЕН Д ДЕН а денот четврток. Ако закасните во четврток блогот ќе биде отворен до сабота. Smiling
  14 Ноември, 2006 – 19:35 | избриши | измени | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Сум направил ненамерен превид кај првиот линк кој сега е веќе поправен. Претходно стоеше „кај Дарко, а сега е поправено во „кај Комуникации“ зашто автор на постот е Сеад93 а не Дарко156. Јавно се извинувам 15 Ноември, 2006 – 15:55 | избриши | одговори)

  #
  sashozs напиша:

  Еве и јас ч`играм. Четврток му се пајџа утре… Рибар, ако ме нема во Четврток вечер со коментар, титни ми в Петок на телефон, че се сетам шо е работава. Smiling
  15 Ноември, 2006 – 21:03 | избриши | одговори)

  #
  gersanina напиша:

  и јас се приклучувам,
  ќе почекам само денов да ми донесе настани за настанување
  па се ќе пренесам тука
  јухууу, се радувам,
  се надевам дека ќе ми се случат интересни нешта,
  не не не,
  сама намерно ќе си изнаправам интересени нешта,
  ќе одам на кино,
  ќе одам на кафе……
  16 Ноември, 2006 – 09:21 | избриши | одговори)

  #
  Dr Karajlic напиша:

  Со три-четири реченици може да се даде увид во еден живот – колку? Зошто само три-четири? Подобро би било меѓу пет и десет. 16 Ноември, 2006 – 10:38 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Др. Карајлич, тоа три-четири го кажав само како предлог. Инаку нема ограничување на реченици, па нека бидат и повеќе од десет, кој како му е воља.
  16 Ноември, 2006 – 12:01 | избриши | измени | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Во постот, има додаток со следнава содржина:
  – Како резултат на тоа што многу блогери (меѓу кои и јас) на 16, 17 Ноември, не можеа (од технички причини) да се логираат на блогерај, рокот за доставување на коментари се продолжува до понеделник 20 Ноември 24:00 часот
  18 Ноември, 2006 – 17:04 | избриши | одговори)

  #
  atractivART напиша:

  5+ за рибарот. поздрав 18 Ноември, 2006 – 21:18 | избриши | одговори)


Sponsors

 • Лиценца

  Creative Commons License
  Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
  Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
 • Пик

 • Категории

 • Архива