Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

Мадина… има Станка

Да се носат мадина е една, а да се имаат и да знаеш да се носиш со  мадлестата ситуација е сосема друга работа.

Кој ја има привилегијата на мадлест човек?
Оној со потечени мадина?
Оној кој ни ги потекува?

Gjurić Stanka знае да ги ланча и да е мадлеста истовремено (клипот трае 2мин. и 31 секунда):

Еднаш рече:

BEZ OPROSTA

Poput odbjegla zatočenika logora, ludnice, zatvora, grabim za težinom svoje gladi i strahova; napuštajući zavjet razboritosti, priklanjajući se obećanju srca, šamarajući obzire, tvrdokornost vrijednosti, uzusa, vjernosti.

Iz perspektive u procijepu rešetaka nijedan zalogaj nije tako golem da ga se
besramnim utiskivanjem u sebe ne bi moglo opozvati, savladati, satrti.
Za mene nema ravnodnevice oprosta.

Мадлеста девојка (?!)

Читајќи го нејзиниот опус – стихови, кои ги има пренесено во  книги и аудио запис, се почувствував обезмаден – разоружан, а истовремено и толку потентен и мадлес што морав да споделам.

Дури го гледав клипот ги мразев пенестите меурчиња и Владо Калембер!

… Или ги сакав можеби, меурчињата?

Ма-ма-ма… мадина требаат а не д‘ткачи… А Станка има мадина дефинитивно!

А-а-а… Ти, а-а-а… јас???

Оток сум човече, си ги потеков мадината!
Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Би можело да те интересира:

Коментирај со Фејсбук:

One Response so far.

 1. admin says:

  #
  dr. Max напиша:

  Не ли и срипа Станко? Smiling
  15 Февруари, 2007 – 05:47 | избриши | одговори)

  #
  org напиша:

  викаш? 15 Февруари, 2007 – 06:51 | избриши | одговори)

  #
  Spartak напиша:

  Има,има, и не само мадина. 15 Февруари, 2007 – 09:40 | избриши | одговори)

  #
  filip petrovski напиша:

  офф топиц: @ribaro: брате рибаро, вака. мене намерата не ми е да бидам блогер, т.е. да ви пречам во блогосферата. сосема други се побудите. поседувам неколку илјади страни документи, фотографии, записи и сл. кои сакам да ги постирам за да остане сведоштво кое е потрајно од пост поставен за коментирање и препукување. ако ти е горе-долу јасно се од мојата намера поминувај поретко на постов. мислам ова не е навреда, само сугестија. и секако, благодарам за конструктивниот предлог… 15 Февруари, 2007 – 10:12 | избриши | одговори)

  #
  кибицер напиша:

  еееех. Една голема воздишка од мене.

  и уште еден поголем поздрав.
  кибицер
  15 Февруари, 2007 – 12:50 | избриши | одговори)

  #
  волан напиша:

  Две жени … хрватски тренд … Smiling
  15 Февруари, 2007 – 15:21 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Ма ќе оди како серијал.. обземен сум од инвентивната еротичност
  15 Февруари, 2007 – 15:54 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Филип, имаш одговор кај тебе. 15 Февруари, 2007 – 16:36 | избриши | одговори)

  #
  Бунка напиша:

  Поетеса… Sticking out tongue
  15 Февруари, 2007 – 22:22 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Бунка, не знам дали имаше прилика да прочиташ нешто од неа? Мислам дека е за секој респект. Многу појак е начинот на интерпретација на творештвото и животот воопшто. Мислам дека ужива во флертот со камерата или со себе. Во секој случај, интригира или само мене?!
  15 Февруари, 2007 – 23:12 | избриши | одговори)

  #
  Бунка напиша:

  Она што интригира кај неа е нормалноста на напишаното, снименото, кажаното, колку и да звучи оваа моја реченица како нон-сенс…толку е едноставно, но тешко изводливо однесување за мнозинството индивидуи. Фотографијата со која го искажува својот револт против полицијата која малтретирала некого ја примети?

  Не сум прочитал многу, она што можев од нет да видам и прочитам, хмм не интригира него привлекува Smiling
  15 Февруари, 2007 – 23:32 | избриши | одговори)

  #
  RIBARO напиша:

  Бунка, одлична перцепција за фотографијата – суптилна.
  И јас не сум имал прилика се‘ да прочитам и видам нејзино, но од она шо го видов сум воодушевен.
  Тотално ја разбрав компарацијата на едноставноста и нормалноста и од друга страна прикажувањето на сето тоа.. и не е нонсенс, напротив, се‘ си кажал со тоа, тоа е поентата.
  16 Февруари, 2007 – 00:48 | избриши | измени | одговори)


Sponsors

 • Лиценца

  Creative Commons License
  Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
  Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
 • Пик

 • Категории

 • Архива