Ribaro MK

ништо не е наивно, само така изгледа

В*******

Солзи од вино
не знае за студенило
да
црното сака собна температура
а јас сакам црно
тешко
темно
аголов каде се скрив
да наздравам
нема за што
ќе спијам
лажев
пиев за мене
мислев на тебе
чисто
другарски
се скрив
плачев
со солзи од вино
ги нема
тоа виното ги стопи
во стих
на собна температура
замижав и те бакнав
во градата
другарски
сега пак пијам
не кажав
пишав

не плачи

Ви се допаѓа? Споделете го со вашите пријатели

Би можело да те интересира:

Categories: Поезија

Коментирај со Фејсбук:

2 Responses so far.

 1. admin says:

  #
  Lavot напиша:

  Убо
  30 Март, 2007 – 00:36 | избриши | одговори)

  #
  Piotr напиша:

  Зарем и ти вино оваа вечер :). 30 Март, 2007 – 00:46 | избриши | одговори)

  #
  Hammer напиша:

  У Фокус ти го има постот за Ванковска 30 Март, 2007 – 00:57 | избриши | одговори)

  #
  Opal напиша:

  Во виното е спасот.
  Краткотраен, додуша, ама дај шта даш.
  После глава ке ти пука, ама те боли кур, барем некое време
  ниту ти се јаде, ниту те мачат мисли.
  понекогаш, ако претераш не ти се ни ебе.
  30 Март, 2007 – 01:16 | избриши | одговори)

  #
  dr. Max напиша:

  Многу убаво срочено Рибару. Слушам во Фокус те ставиле, ај честито. Само на нет нешто не можам да најдам, страната им е за нигде.
  30 Март, 2007 – 01:34 | избриши | одговори)

  #
  Hammer напиша:

  Д-ре, мала исправка. Не им е страната за нигде, бидејќи воопшто немаат страна! 30 Март, 2007 – 01:48 | избриши | одговори)

  #
  Ki напиша:

  убаво, ме унесе некако песничево. те читав и јас во фокус Eye-wink

  поздрав
  30 Март, 2007 – 01:54 | избриши | одговори)

  #
  ХулаХопа напиша:

  ај сакајте се сеа!…

  доста заебанции
  30 Март, 2007 – 09:46 | избриши | одговори)

  #
  dr. Max напиша:

  Хамер, http://www.fokus.com.mk.
  30 Март, 2007 – 11:28 | избриши | одговори)

  #
  lucija напиша:

  На времето сакв другрски…Со годините научив поинаку …Ама виното остана црно, тешко, мрсно…Поздрав. 30 Март, 2007 – 11:41 | избриши | одговори)

  #
  Piotr напиша:

  Да живееме :)! 30 Март, 2007 – 11:42 | избриши | одговори)

  #
  oksimoron напиша:

  Секој би сакал другар како тебе. Smiling
  Прекрасни стихови
  Има една мисла од Конфучие –
  „Лажните пријатели се како сенки, се појавуваат само кога е сончев денот“
  А ти… ти си другар и во облачно, врнежливо време. Реткост си Eye-wink
  30 Март, 2007 – 11:58 | избриши | одговори)

  #
  е-lady напиша:

  ПОЕЗИЈА ПРЕКРАСНА !

  И НАПИС ОДЛИЧЕН ВО ФОКУС- само што Те читав,

  Поздрав, Smiling
  30 Март, 2007 – 18:01 | избриши | одговори)

  #
  КIМI напиша:

  поерзија и вино…ммм….ммм
  и рибаро у фокус,
  хаха Smiling
  30 Март, 2007 – 18:08 | избриши | одговори)

  #
  sting EYE напиша:

  И ја бакна градата велиш брату а???
  Ама другарски нели…

  хахахах

  добар пост
  поздрав
  31 Март, 2007 – 15:20 | избриши | одговори)

 2. ана says:

  и солзи од стих


Sponsors

 • Лиценца

  Creative Commons License
  Овој блог - дело by ribaro е лиценциран со Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално 2.5 Macedonia License.
  Засновано врз работата на блогот: ribaro.mk.
 • Пик

 • Категории

 • Архива